Regulamin szkoły
Regulamin Medycznej Szkoły Policealne w Otwocku
Regulamin szkoły opracowano w oparciu o Ustawę Prawo Oświatowe (ze zmianami) oraz o Statut Szkoły.
Jego celem jest uściślenie zapisów Statutu zgodnie z potrzebami codziennej pracy dydaktycznej
§ 1
Ogólne informacje o szkole
- Medyczna Szkoła Policealna w Otwocku jest publiczną szkołą policealną, kształcącą w zawodach medycznych, socjalnych i pokrewnych.
- Organem prowadzącym Szkołę jest Samorząd Województwa Mazowieckiego
- Organem sprawującym nadzór pedagogiczny w imieniu Wojewody jest Mazowiecki Kurator Oświaty.
§ 2
Sposoby powoływania organów szkoły oraz zasady ich współdziałania.
- W Medycznej Szkole Policealnej w Otwocku działają następujące organy szkoły: Dyrektor Szkoły, Rada Pedagogiczna i Samorząd Słuchaczy.
- Rada Pedagogiczna jest organem uchwałodawczym i opiniodawczym.
- W Szkole działają Zespoły przedmiotowe .
§ 3
I. Kompetencje Samorządu uczniowskiego.
- Samorząd słuchaczy tworzą wszyscy słuchacze Szkoły.
- Samorząd Słuchaczy wybiera spośród siebie Radę Słuchaczy, którzy są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.
- Rada Słuchaczy może przedstawiać Radzie Pedagogicznej oraz Dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły zgodnie z ze Statutem Szkoły.
- Społeczność roku wraz z opiekunem roku dokonuje wyboru przewodniczącego w terminie do 15 września lub 15 lutego.
- Wyboru członków Rady Słuchaczy dokonuje się na pierwszym zebraniu samorządu w terminie do ostatniego dnia września oraz lutego.
- Członkowie Rady Słuchaczy mogą być odwołani z pełnienia funkcji w wypadku nie wywiązywania się z powierzonych zadań.
- Zasady wyboru organów Samorządu Szkoły określa regulamin uchwalony przez ogół uczniów, w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym
- W skład Samorządu Słuchaczy wchodzą:
a) przewodniczący,
b) zastępca,
c) członkowie Samorządów Roku. - Samorząd Roku pośredniczy w przekazywaniu informacji, wniosków, skarg itp. pomiędzy nauczycielami przedmiotów a opiekunem roku, pomiędzy uczniami a opiekunem.
II. Kompetencje Dyrektora Szkoły oraz Rady Pedagogicznej określa Statut Szkoły.
§ 4
Zasady korzystania z pomieszczeń, urządzeń i wyposażenia szkoły.
- Słuchacze mają prawo do korzystania poza godzinami lekcyjnymi z pracowni przedmiotowych. boiska, sali gimnastycznej za zgodą opiekuna pracowni lub Dyrektora Szkoły.
- Za umyślne spowodowanie zniszczeń w powierzonych salach lub sprzęcie słuchacze będą pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej a szkodę zobowiązani są naprawić w terminie ustalonym z Dyrektorem Szkoły.
- Słuchacze mają prawo do wypożyczania sprzętu pomocy dydaktycznych od osób odpowiedzialnych materialnie za w/w sprzęt wyłącznie za ich zgodą
- Słuchacze mają obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas użytkowania sal lekcyjnych i pracowni zawodowych
- Korzystanie z urządzeń sportowych w szkole i na terenie parku szkolnego bez nadzoru nauczyciela/wychowawcy jest ZABRONIONE
§ 5
Wymagania dotyczące ubioru.
- Na zajęciach w pracowniach ćwiczeń, zajęciach praktycznych i praktykach zawodowych Słuchacze zobowiązani są nosić przepisowe umundurowanie, dbać o czystość osobistą, krótkie paznokcie oraz podpięte włosy.
- Obowiązuje zakaz noszenia biżuterii szczególnie na palcach rąk.
- Słuchacze zobowiązani są do zmiany obuwia.
- Słuchacze w dni powszednie noszą skromny, czysty strój własny.
- Słuchacze mają obowiązek uczestniczenia w uroczystościach szkolnych w strojach galowych:
a) kobiety – biała bluzka, ciemna spódnica, ciemna sukienka lub garsonka, garnitur
b)mężczyźni – garnitur lub ciemne spodnie, biała koszula, krawat - Okoliczności noszenia stroju galowego:
· Rozpoczęcie roku szkolnego
· Dzień Edukacji Narodowej
· Zakończenie roku szkolnego
· Uroczystość· wręczenia dyplomów
§ 6
Zasady przeprowadzania sprawdzianów wiadomości i umiejętności oraz oceniania, klasyfikowania i promowania.
- W Medycznej Szkole Policealnej słuchacz jest promowany po każdym semestrze.
- Nauczyciele i opiekunowie kierunków zapoznają słuchaczy z zasadami wewnątrzszkolnego systemu oceniania (WSO)
- Słuchacze powinni być poinformowani o wymaganiach edukacyjnych i formach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych na początku roku szkolnego.
- Oceny szkolne są jawne dla słuchacza
- Na wniosek słuchacza nauczyciel ustalający ocenę powinien ją uzasadnić.
- Sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne słuchacz otrzymuje do wglądu w Szkole w terminie ustalonym przez nauczyciela
- Nauczyciel przedmiotu powiadamia słuchacza ustnie o przewidywanych ocenach w semestrze jesiennym do końca grudnia, a w semestrze wiosennym do końca maja,
a przy przewidywanych ocenach niedostatecznych pisemnie. - Sprawdziany wiadomości i umiejętności z trzech ostatnich lekcji mogą odbywać się bez zapowiedzi.
- Sprawdziany z większego zakresu materiału powinny być zapowiedziane, co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem.
- Nauczyciel powinien poinformować słuchacza o ocenie z pracy pisemnej w ciągu 2 tygodni.
- Słuchacze nie otrzymują oceny z zachowania.
- Ustalona przez nauczyciela ocena może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego.
- Do egzaminu poprawkowego może być dopuszczony słuchacz, który uzyskał jedną ocenę niedostateczną z zajęć edukacyjnych, w wyjątkowych przypadkach Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch zajęć edukacyjnych, jeżeli postawa słuchacza nie budzi zastrzeżeń i słuchacz rokuje postępy w nauce.
- Szczegółowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania określa Statut Szkoły oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej.
§ 7
Zasady usprawiedliwiania nieobecności.
- Nieobecności na zajęciach lekcyjnych oraz zajęciach praktycznych powinny być usprawiedliwione osobiście na podstawie zwolnienia lekarskiego lub innego pisemnego zaświadczenia o charakterze urzędowym, nie później niż w ciągu 1 tygodnia od zakończenia czasu zwolnienia.
- Wychowawcy mają prawo do usprawiedliwienia nieobecności (bez zaświadczenia) 1 dzień raz w semestrze.
- Wychowawca nie ma uprawnień do usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach praktycznych i praktykach zawodowych.
- Warunkiem realizacji programu nauczania jest obowiązkowe uczęszczanie ucznia na zajęcia edukacyjne, ćwiczenia, zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe.
- Uczeń, którego nieobecności uniemożliwiają zrealizowanie programu nauczania, przy braku możliwości odpracowania zajęć, nie otrzymuje promocji na semestr programowo wyższy lub nie otrzymuje świadectwa ukończenia szkoły.
- Przy nieusprawiedliwionych nieobecnościach nauczyciele postępują zgodnie z WSO dla poszczególnych zajęć edukacyjnych (odpytują lub stosują inne formy sprawdzania wiadomości i umiejętności na najbliższych zajęciach edukacyjnych).
- Nie stosuje się dodatkowych terminów sprawdzianów wiedzy i umiejętności przy nieusprawiedliwionych nieobecnościach na danych zajęciach edukacyjnych.
§ 8
Nagrody i wyróżnienia.
- W Szkole może być przyznana nagroda Dyrektora na wniosek nauczycieli, wychowawców, Rady Pedagogicznej i Rady Słuchaczy za wyróżniające wyniki w nauce, wzorową postawę, pracę społeczną oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu.
- Wyróżnienia, dyplomy i nagrody książkowe mogą otrzymać Słuchacze przy średniej z całego cyklu nauczania nie mniejszej niż 4,5
§ 9
Decyzję o ukaraniu ucznia podejmuje Dyrektor na wniosek wychowawców, nauczycieli,
Rady Pedagogicznej i Rady Uczniów.
§ 10
Tryb postępowania w sprawach kar.
- W Szkole stosuje się następujące rodzaje kar:
Upomnienie- przy naruszeniu norm bez ewidentnej i dużej szkodliwości czynu oraz w przypadku złej frekwencji – opuszczenie bez usprawiedliwienia co najmniej 15% zajęć· edukacyjnych (dokonuje wpisu do dziennika lekcyjnego wychowawca);
Nagana – stosowana jest do słuchaczy w obecności koleżanek i kolegów danego semestru lub w obecności całej społeczności szkolnej, jeżeli czyn , którego dopuścił się uczeń nosi znamiona dużej szkodliwości (nagany udziela i wpisuje do dokumentacji ucznia – dyrektor). Kara nagany może być· udzielona w przypadku złej frekwencji (opuszczenie bez usprawiedliwienia co najmniej 30% zajęć· edukacyjnych. Naganę wpisuje do dokumentacji ucznia – wychowawca).
Skreślenia z listy słuchaczy – decyzję o skreśleniu z listy podejmuje Dyrektor na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej i po zasięgnięciu opinii Rady Uczniów. Przyczyny skreślenia są określone w statucie Szkoły. - Uczeń ma prawo do odwołania się w ciągu 3 dni od wymierzenia kary upomnienia lub nagany za pośrednictwem Rady Słuchaczy do Dyrektora Szkoły.
- Uczeń, który przerwał naukę (nie uczęszcza do szkoły przez okres, co najmniej 2 tygodni, bez poinformowania Szkoły o przyczynie) i nie odebrał dokumentów zostaje skreślony z listy na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej oraz zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
- Od skreślenia z listy przysługuje prawo wniesienia odwołania do organu sprawującego nadzór pedagogiczny za pośrednictwem Dyrektora w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji.